Lokalna Grupa Działania "Królewskie
Ponidzie"
Wyjeżdżając w celach zdrowotnych oczekujemy, że wypoczywając będziemy mieli
możliwość oddychać czystym powietrzem. Tym czasem niejednokrotnie w sezonie zimowym w miejscowościach
uzdrowiskowych, ze względu na niską emisję pyłów z pieców w domach prywatnych, jakość
powietrza jest daleka od oczekiwań. Jak z tym problemem radzą sobie władze Buska Zdroju dowiecie się
uczestnicząc w wyjeździe studyjnym przygotowanym przez LGD "Królewskie Ponidzie".
W jego
trakcie zaprezentowane zostaną również przykłady inwestycji zrealizowanych Gminie Stopnica,
które związane były m.in. z zapobieganiem zmiano klimatycznym poprzez wykorzystanie odnawialnych
źródeł energii w tym paneli fotowoltaicznych oraz pomp cieplnych.
Obszar LGD
Królewskie Ponidzie od lat cieszy się popularnością osób preferujący aktywny wypoczynek
blisko natury. Uczestnicy tego wyjazdu studyjnego będą mieli możliwość poznania projektu współpracy
wykorzystującego walory naturalne rzeki Nida.
Główne tematy:
- zielona energia,
-
zapobieganie zmianom klimatycznym,
- turystyka zdrowotna.
Tężnia. Prezentacja projektów związanych z ochroną środowiska w Busku Zdroju
W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego Parku Zdrojowego,
powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Zachwycający swoją
konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko
10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami
przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna
mgielna. Pełni on dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez
kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną
panoramę uzdrowiska.
Tuż obok obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną
mini tężnią. W budynku ponadto jest oranżeria, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także
egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla
dzieci w kształcie statku. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która
zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę
wyciszenia i spokoju.
Wartość projektu: 25.461.957,19 PLN, współfinansowany ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Rewitalizacja Buska Zdrój przeprowadzona w latach
2019 - 2021 miała na celu przywrócenie pierwotnego układu parkowego. Na terenie parku wykonano m.
in.: sieć kanalizacji deszczowej, instalację wodociągową służącą do podlewania roślin, ciągi piesze z płyt
kamiennych granitowych i kostki brukowej uszlachetnionej, fontanny posadzkowe oraz zamontowano elementy
małej architektury tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, hamaki miejskie i leżaki
parkowe.
Jednym z zamierzeń rewitalizacji parku zdrojowego była wymiana oświetlenia, służąca nie tylko
poprawie bezpieczeństwa, ale również mająca na celu uatrakcyjnienie uzdrowiskowej części miasta.
Zamontowane oświetlenie łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością, a inteligentny system kontroli
umożliwia synchronizację dźwięku i światła opartego na technologii LED. Dzięki takim
rozwiązaniom możemy podziwiać spektakle pt. ,,PARK ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM MALOWANY".
Wartość projektu
20.028.821,28 PLN, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Odnawialne źródła energii - instalacje solarne w
gospodarstwach domowych na terenie Gminy Busko-Zdrój
Na terenie Buska
Zdrój zarówno na publicznych, jak i prywatnych obiektach zamontowano 588 instalacji
fotowoltaicznych, co w znaczący sposób przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2.
Wartość
projektu: 5.000.000,00 PLN, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego.
Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i
mieszkaniowym
Projekt miał na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków
użyteczności publicznej i mieszkań socjalnych oraz zmniejszenie emisji CO2 poprzez przeprowadzenie
termomodernizacji. Projekt dotyczył 10 komunalnych budynków użyteczności publicznej o ważnych
funkcjach społecznych: klubów wiejskich, remiz strażackich oraz mieszkań socjalnych dla
najuboższych.
Całkowita wartoś ćprojektu: 2.778.000,00 PLN.
Przystań turystyczna na rzece NIDA w Wiślicy
W drodze do
kolejnego punktu, trafimy też na moment do Wiślicy, gdzie poznamy miejsce realizacji projektu
współpracy pięciu lokalnych grup działania oraz Oddziałów Terenowych Polskiego Towarzystwa
Turystyczno - Krajoznawczego, które stworzyły "ŚWiAT - Świętokrzyską Wspólną i Atrakcyjną
Turystykę".
Jeden z efektów tego projektu (poza stworzeniem systemu kajakowych, rowerowych i
pieszych szlaków turystycznych) ujrzymy na własne oczy — zbudowaną na rzece Nida i obszarze
Natura 2000 przystań. Projekt przyczynił się nie tylko do rozwoju turystyki w regionie, ale i wzbogacił
regionalną ofertę "zdrowego", aktywnego wypoczynku, przy jednoczesnym wykorzystaniu krajobrazowych i
przyrodniczych walorów tego miejsca.
Całkowita wartość projektu 1 262 352,00 PLN, sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Inwestycje w Gminie Stopnica
Gmina Stopnica realizując
szereg inwestycji związanych z rewitalizacją miejscowości, czy też modernizacją obiektów
rekreacyjno-edukacyjnych jednocześnie nie zapominała o aspekcie ochrony środowiska i przeciwdziałania
zmianom klimatu.
Przy odbudowie Zamku Królewskiego z XIV wieku, w którym powstało
Gminne Centrum Kultury, zamontowano gruntowe pompy ciepła. Po odbudowie w obiekcie znajdują się sale
ekspozycyjne ze zbiorami muzealnymi o charakterze lokalnym, widowiskowe i konferencyjno –
szkoleniowe, a także: pracownie dla młodzieży, biblioteka, czytelnia, pracownie komputerowe, pokoje
gościnne. W wyniku realizacji projektu powstał niezwykle funkcjonalny i wielofunkcyjny
ogólnodostępny obiekt, w którym odbywają się imprezy kulturalne, sympozja naukowe, prelekcje
historyczne, rozmaite kursy oraz wiele innych zajęć skierowanych do mieszkańców i
turystów.
W Stopnicy zamontowano ponad 500 kolektorów słonecznych w celu
uzyskania ciepłej wody użytkowej w prywatnych nieruchomościach oraz w kompleksie
edukacyjno-sportowym, który obejmuje: szkołę, żłobek, przedszkole i basen. Dodatkowo na
budynku Urzędu Gminy zamontowano panele fotowoltaiczne.






